Problem 1 :
The area of a square and rectangle are equal. If the side of the square is 15 cm and the breadth of the rectangle 10 cm, find the length of the rectangle and its perimeter.
Solution :
Area of a square = Area of rectangle
a2 = Length × breadth
Here a = 15 cm, and breadth = 10 cm
152 = Length × 10
225/10 = Length
22.5 = Length
Length of the rectangle = 22.5 cm
Perimeter of the rectangle = 2(Length + breadth)
= 2(22.5 + 10)
= 2(32.5)
Perimeter = 65
Problem 2 :
A wire is in the shape of a rectangle whose width is 12 cm is bent to form a square of side 17 cm. Find the rectangle length and also find which shape encloses more area.
Solution :
Perimeter of a square = 4 side
Here side of the square = 17cm
Perimeter = 4(17)
P = 68 cm
Area of the square = a2
= 17 × 17
Area = 289 cm2
Perimeter of square = Perimeter of rectangle
Because they are made by the same wire.
Perimeter of rectangle = 68 m
Perimeter of the rectangle = 2(Length + width)
Here width = 12 cm
68 = 2(L + 12)
68 = 2L + 24
68 - 24 = 2L
44 = 2L
Length = 22 cm
Area of the rectangle = Length × width
= 22 × 12
Area = 264 cm2
289 cm2 > 264 cm2
Area of the square > Area of the rectangle
So, the area of the square is greater than the area of the rectangle.
Problem 3 :
The area of a square field is 49 hectares. Find the cost of fencing field with a wire at the rate of $5 per m.
Solution :
Area of the square field = 49 hectares.
1 hectare = 10000 square meter.
49 hectares = 49 × 10000
Area = 490000 m2
Area of the square = a2
490000 = a2
a = √490000
a = 700 m
So, the side of the square field is 700 m.
Now, we find the fencing field (Perimeter).
Perimeter of a square = 4 side
= 4(700)
P = 2800 m
Cost of fencing 1 m = $5
Cost of fencing 2800 m = $5
= 2800 × 5
= $14000
Problem 4 :
How many square tiles of side 6cm will be needed to fit in a square floor of a bathroom of side 600 cm. Find the cost of tiling at the rate of $65 per tile.
Solution :
Side of the square tile = 6 cm
Area of the square = a2
= 6 × 6
Area = 36 cm2
Side of the square floor = 600 cm
Area of the square = a2
= 600 × 600
Area = 360000 cm2
Number of tiles required = Area of the square floor/Area of tiles
= 360000/36
= 10000 tiles
Cost of 1 tile = $65
Cost of 10000 tile = 10000 × 65
= $650000
Problem 5 :
Pizza factory has come out with two kinds of pizza. A square pizza of side 45 cm costs ₹ 150 and a circular pizza of diameter 50 cm costs ₹ 160. Which pizza is a better deal?
Solution :
Side of the square pizza = 45 cm
Area of the square pizza = a2
= 45 × 45
= 2025 cm2
Diameter of the circular pizza = 50 cm.
Radius (r) = 50/2
r = 25 cm
Area of the circular pizza = πr2
= 22/7 × 25 × 25
= (13750)/7
Area = 1964.28 cm2
Cost of 1 cm2 square pizza = ₹ 150
Cost of 2025 cm2 square pizza = (2025)/150
= ₹ 13.5
Cost of 1 cm2 circular pizza = ₹ 160
Cost of 1964.28 cm2 circular pizza = (1964.28)/160
= ₹ 12.27
So, the circular pizza is a better deal.
Problem 6 :
Three squares are attached to each other as shown. Each square is attached at the midpoint of the side of the square to its right. Find the perimeter of the complete figure.
Solution :
Each square is attached at the mid-point of the side of the square to its right.
So, the side of each adjacent square is half of the previous square.
So, side of 2nd square is 3 m.
side of 3rd square is 1.5 m.
Perimeter of the complete figure (going in anticlockwise direction).
= 6 + 6 + 6 + 3 + 1.5 + 1.5 + 1.5 + 1.5 + 3 + 3
Perimeter = 33 m
May 21, 24 08:51 PM
May 21, 24 08:51 AM
May 20, 24 10:45 PM